ZORKUN

ZORKUN YAYLASI
zorkun       Zorkun; Çukurova bölgesinin en eski yaylalarından biridir. Göz alabildiğince Yemyeşil çam ormanlarıyla tertemiz bir nefes almayı mümkün kılar. Tertemiz havası, buz gibi suyu, insanı adeta "cennettemiyim acaba" düşüncesine sevk eden yeşilliğiyle, bölgemizin tadına doyulmaz bir yaylasıdır.
      Zorkun Misafirperver ve ormanı canından bir parça sayan, yayla evini yaparken, ağacı kesmeye kıyamayıp, ağaç için evin ortasından özel geçit bırakarak evini yapan, eli öpülesi bu güzel yayla sakinlerini mutlaka görmek gerek. Her ne kadar yayla sakinleri "Orman Zararlısı" gibi gösterilmeye çalışılsa da durum tam tersidir. Yaylacı olmasa ne ağaç kalır kesilmedik, ne de huzur kalır eşkiyadan...
     Yüzyıllardır bölge halkını ağırlayan güzel Zorkun yaylamız, Osmaniye iline yaklaşık 27 km. kadar uzaklıktadır. Osmaniye'nin bunaltan yaz sıcaklarından kurtulabilmek için sadece 15-20 dakika sürebilecek bir yolu kat etmeniz yeterlidir.Osmaniye'ye yolu düşüpte Zorkunu görmeden giden çok şey kaybetmiş demektir.
     Zorkun; kış aylarında dahi Osmaniye halkı tarafından ziyaret edilen özlenen bir yayla olup, yaz aylarında nüfusu 200.000 i geçmektedir, yakınındaki yaylalıklarla.Çok farklı mimari özelliklere sahip villa ve yayla evleriyle dikkati çeken Zorkun yaylası; yayla olmasının yanında bir mesire yeri ve şenliklerin düzenlendiği aktivite alanıdır.      
     Her yıl Mayıs ayı ortalarından itibaren yayla sakinleri, sanki asıl ana yurtlarına gidiyormuş gibi büyük bir özlemle yollara düşerler.              
      Çukurovanın aranılan sayılı yaylalarından biri olan Zorkun, yaz gelince sevgiliye kavuşur gibi sakinleriyle coşar.
     Zorkun yaylası; şehirde alışık olduğunuz tüm imkanları da bulabileceğiniz bir yayladır. Sağlık ocağı, eczane, bakkal, manav, kasap, fırın, züccaciye, tuhafiye ve bunun gibi birçok ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.
FaceBook ta paylaş ZORKUN haritası fw

zorkun bilgi bankası

Hiç yorum yok: