Zorkun Yaylası haberleri

ZORKUN YAYLASI HABERLERİ

ZORKUN YAYLASI'DA YANGIN!        Zorkun yaylası, Top Sahası su deposu mevkiinde bir evde başlayan yangın, 5 evin yanarak kül olmasına neden oldu. 59 yaşındaki Ekrem Söylemez eşi Sevim Söylemez'i yangından uzaklştırdıktan sonra kendisi fenalaşarak hayatını kaybetti.
       Orman İşletmesi Müdürlüğü ve Osmaniye Belediyesi yangınla mücadele ekiplerinin müdahalesi sonucu söndürülen yangında evlerin yanısıra çok sayıda ağaç ta zarar gördü.

ZORKUN YAYLASI
AFET BÖLGESİ
İLAN EDİLDİ


27 / 05 / 2012
        2012 Mart ayı içerisinde yağan yoğun kar yağışı nedeniyle Zorkun Yaylasında 1000 civarında ev ağır hasar gördü. Yıkılan evlerin Zorkun Yaylasının en eski yaylayla özdeşleşmiş değişik mimaride olması yetkilileri harekete geçirdi.
      Gerek evlerin nostaljik görünümlerinin korunması gerekse yayla sakinlerinin mağdur olmaması amacıyla bölge afet bölgesi olarak ilan edildi. Bu kapsamda yaylacılar evlerini eski orijinal görünümüne sadık kalmak şartıyla onarabilecekler. Ancak her olayda fırsatçıların olabileceği düşüncesiyle binalara farklı görünüm ve ek yapılmasına müsade etmemek için sıkı önlemler alınmış durumda.
       Durumun takip edilmesini kolaylaştırmak amacıyla, yetkililer tarafından felaket bölgesinde yıkılan binaların resimleri çekilerek tutanaklarla durum tespiti yapıldı.

Bu yıl Yoğun Kar Yağışı Nedeniyle Zorkun'da Bin Civarında Ev Yıkıldı

      Zorkun'da kış şartlarına uygun yapılmadığı gözlemlenen bin civarında baraka yoğun kar yağışı nedeniyle yıkıldı.

İMZALAR MECLİSE ULAŞTIRILDI     
       Uzun yıllar boyu kulak ardı edilmiş Zorkun Yaylası sorunu artık çözüm aşamasına geldi.
      Zorkun Yaylası sakinlerinin orman işgalcisi durumunda nitelendirilip, soruşturma geçirdikleri, tutanakların tutulduğu, para ve hapis cezalarına maruz kaldığı bu durum nedeniyle ciddi mağduriyetlerin yaşandığı bilinmektedir. Osmaniye'de oluşturulan yayla platformu'nun "yaylana sahip çık" sloganıyla başlattığı imza kampanyası 10 bini aşkın imza toplanarak başarıyla sonlandırıldı.
      Osmaniye Tüm Sanayici İşadamları Derneği (TÜMSİAD) şube başkanı Murat ÖZKARDEŞ, hazırlanan dosyanın TBMM' de ilgili makamlara iletildiğini söyledi


TÜMSİAD şube başkanı
Murat Özkardeş
      Bilindiği üzere 2B olarak ta bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin içerisinde ikamet eden kişilere satılmasıyla ilgili kanun tasarısı hazırlanmış ve 2011 Kasım ayı sonlarında TBMM'ye geleceği yetkililer tarafından açıklanmıştı. Şimdi  Orman köylüleri ve yayla sakinleri verilen sözlerin tutlmasını beklemektedirler. Ancak görüştüğümüz bir çok yaylacının pek umutlu olmadıklarını gördük. Eğer çıkacak olan 2B yasası da Bedelli Askerlik Yasası gibi sadece gelir elde etme amacıyla çıkarsa daha ağır şartlarla karşılaşılabileceğini söylediler.


Kadir KARA
ZORKUN CAZİBE MERKEZİ
OLACAK
       Zorkun Yaylasını ziyaret eden Osmaniye Belediye Başkanı Kadir KARA Zorkun Yaylasını bir cazibe merkezi haline getirmeyi istediklerini söyledi.
       Zorkun Yaylası Eriğin Sekisi mevkiinde yapımı devam eden 400 ton kapasiteli su deposu
inşaatını yerinde inceleyen Başkan KARA ikinci içme suyu kuyusu hakkında da bilgi aldı. Türkiye'nin en büyük yaylalarından biri olan Zorkun yaylasının yapılacak yatırımlar ve çalışmalarla bir cazibe merkezi haline getirmek istediklerini belirten Kadir KARA Zorkun Yaylasında başta ilaçlama ve temizlik olmak üzere, temel belediyecilik hizmetlerinin en verimli şekilde yerine getirildiğini söyledi.

Tapusuz yayla evleri için her yıl ceza ödeyen vatandaşlar, yayla kanununu bekliyorlar
"GEÇEN YIL 2 BİN 500 LİRA ÖDEDİM,
BU SENE 16 BİN LİRA CEZA YAZDILAR"

12 Haziran 2011 seçimlerinden önce Osmaniye'yi ziyaret eden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun yayla sorununun çözümü konusunda sözlerini hatırlatan Öztürk, Bakan Eroğlu, kanuni düzenlemenin gerektiğini söylemiş, bunun için de Orman Genel Müdürü ve bölge müdürüne talimat verdiğini belirtmişti.

 Çevre ve Orman Bakanı Veysel EROĞLU
zorkun yaylası sorununu mutlaka çözeceğiz
       Çevre ve Orman Bakanı Veysel EROĞLU; Osmaniye Valisi Celalettin CERRAH, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir KARA ve Orman Bölge Müdürleriyle, Valilik binasında bir toplantı yaptı. Toplantının ardından Bakan EROĞLU basına yaptığı açıklamada;
        "Başbakanımızın Osmaniye ziyaretinde vatandaşlarımız kendisini coşkulu bir şekilde karşılamış. Bundan memnun kalan Başbakanımız da buradaki bir kaç problemi çözmek için beni buraya gönderdi" dedi.
        Osmaniye'nin en büyük orman sorununun yaz aylarında nüfusu 100 bini bulan 1650 mt. rakımlı Zorkun Yaylası olduğunu belirten Eroğlu; buradaki evlere çıkan yıkım kararı ve tutanak sorununu çözmek istediklerini söyledi. Bakan Eroğlu;
       "Zorkun Yaylası’ndaki insanlarımızın problemini çözmek istiyoruz. Orman Genel Müdürümüz, DSİ Genel Müdürümüz, Orman Bölge Müdürümüz, DSİ Bölge Müdürümüz ve buradaki müdürlerimiz ile birlikte oturup konuştuk. Buradaki kesin beklenti Zorkun Yaylası'ndaki problemin çözümüdür. Bu problemi çözmek için alternatifleri konuştuk. Niyetimiz de problemi çözmek. Problemi çözmek için de üç yol benimsendi. Ancak buraya mutlaka kanuni bir düzenleme gerekiyor. Bu düzenleme sadece benim imzamla olmuyor" diyerek sözlerine şöyle devam etti:
        "Kanuni düzenleme için Orman Genel Müdürümüz ve Bölge Müdürümüze talimat verdim. Onları burada daha detaylı bir inceleme için bırakacağız." Burası ile ilgili bir kanun tasarısı hazırlayıp başbakanımıza arz edeceğiz. Bu yeni bir hadise değil, orada 50-100 yıldır evi olanlar var. Kışın orada kalmak da mümkün değil. Buraları kiralamak sureti ile çözmeye çalışacağız” dedi. Bakan Eroğlu, Zorkun Yaylası ile ilgili devam eden mahkemelerin ne olacağı sorusu üzerine "Mahkemeler olmasaydı, mesire alanı ilan ederek vatandaşlara kiralamak mümkündü. Özellikle yıkım kararları da çözmek için kanun gerekiyor. Zorkun Yaylası’nın sorunu çözülecekse biz çözeceğiz” şeklinde konuştu.
       Vatandaşların ormanla kucaklaşmasını sağlamayı hedeflediklerini de bildiren Bakan Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Orman köylülerimizle hasım değil, hısım olacağız. Başbakanımız böyle talimat verdi.
       Biz pek çok yerde ilk defa Kent Ormanları kurmaya başladık. Bal Ormanları kurmaya başladık. Hatta hayvan dahi giremez diye hüküm vardı. Biz gelişmiş ormanları bir plan dahilinde torba yasada da değişiklilik yaparak, hayvanların girmesine müsaade edecek kanuni değişiklilikler yaptık. Bu değişiklilikler vatandaşın ormanla kucaklaşmasını sağlayacak.”
                                    22/Mayıs/2011

BUNDAN SONRA HİÇ KİMSE HAKKINDA YAYLA EVLERİNDEN DOLAYI TUTANAK TUTULMAYACAK, MAHKEMEYE VERİLMEYECEK !
22/Mayıs/2011
       
AK PARTİ Osmaniye İl Başkanı Ömer YAĞMUR Zorkun Yaylası sakinlerine müjde verdi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel EROĞLU ile Ulaştırma Bakanı M. Habib SOLUK'un Osmaniye ziyaretinde Zorkun Yayla evlerinin sorunlarının giderilmesi için önemli açıklamalar yapıldı.
        Ak Parti İl Başkanı Yağmur; "Bilindiği gibi bu konu ile ilgili olarak yayla evleri sahipleri hakkında referandum öncesinde çeşitli tutanaklar tutulmuştu. 1700’e yakın dava, para cezaları ve devamında da mahkemeler olunca vatandaşlarımızın da bu konudaki sıkıntıları bizlere intikal etmiş ve çözüm bulmamız istenmişti. Biz de mahkeme süreci yaşanmasından bu yana konunun çözümü için yetkililere intikal ettirmeye başlamıştık. Bu konuda hüküm giymiş, davası devam eden, mahkemede olan vatandaşlarımız var. Başbakanımızın şehrimizi ziyaretinde kendisine özellikle 
Zorkun Yayla Evleri mahkeme davalarını aktarmıştık. Kendisi de hemen Çevre ve Orman Bakanı'mıza talimat vererek, Osmaniye’ye gelmesini ve bu soruna çözüm bulmasını isteyerek;

"Osmaniye’yi çiçek gibi yapın"

talimatı verdi.

        Çevre ve Orman Bakanımız şehrimize geldiğinde bölge müdürleri ve bürokratlarla sorunun çözümü noktasında bir toplantı düzenledi. Sonuçta ise bakanımız; bundan sonra hiç kimse hakkında yayla evlerinden dolayı tutanak tutulmayacağını, mahkemeye verilmeyeceğini müjdeledi. Ve şöyle devam etti: "Yalnız yeni ev yapımına da izin verilmeyecek. Bu konuda orman kanununda yasal bir düzenleme yapılması konusunda gerekli çalışmalar başlatıldı. Halkımız artık yaylasına gönül rahatlığı ile gidebileceklerdir"