ZORKUN TAVA NASIL YAPILIR ZORKUN TAVASI TARiFi

ZORKUN TAVASI
NASIL YAPILIR       Zorkun tavası lezzetiyle apayrı, dillere destan bir tavadır. Zorkun tavasının lezzetine lezzet katan tabi ki yaylamızın enerji dolu havasıdır. Tarifi alıpta evlerinizde yapınca zaten farkı göreceksiniz ama, Zorkunda Zorkuna has Zorkun Fırınında pişen tavanın lezzeti takdir edersiniz ki bambaşkadır. Yaylamıza yolunuz düşerse mutaka meşhur tavamızı tadınız. Şimdiden afiyet olsun.

Mevsim domatesi
       Zorkun Tavasının Tarifi:
Fırına vereceğiniz tepsinin büyüklüğüne bağlı olarak malzeme miktarı değişecektir normal olarak. Bizim tarifimiz 1 kg et miktarına göre olacaktır, isteyen istediği kadar çoğaltabilir ya da azaltabilir.
       Malzemeler:
1 kilo kuşbaşı doğranmış dana veya kuzu eti
1 kilo mevsiminde yetişmiş domates
500 gram acı yeşil biber
1 kilo kurusoğan
1 tatlı kaşığı kimyon ve pul biber (yaprakbiber)
1 kaşık biber salçası
200 ml sıvı yağ (1 su bardağı)
2 tatlı kaşığ tuz
1 buçuk su bardağı su
      Hazırlanışı:
      Domatesler irice olmak üzere küp şeklinde doğrandıktan sonra, aynı şekilde soğan ve acı yeşil biberlerimizde irice olarak doğranır.
      Kuşbaşı doğranmış etler ve listedeki bütün malzemeler, domatesleri ezmeden iyice harmanlanır. Hazırlanan karışım uygun büyüklükte derince bir tepsiye eşit şekilde yerleştirilir. 1 buçuk su bardağı suyu da ekledikten sonra fırına gönderilir.
      Eğer evde pişirilecekse, fırın önceden 200 derece ısıtıldıktan sonra fırına konulur. Fırınınız termostatlı değilse 200 dereceye ulaşabilmesi için yaklaşık 15 dakila ısıtılır. Yaylada genel olarak 30 - 40 yıl öncesi hemen hemen her evde bulunan kuzine sobalarda pişirilr ve eski günler bir kez daha hatırlanır. Zorkun tavasının pişmesi için gerekli süre ortalama 1 buçuk saatir. Bu süre sonunda Tava nefis tadı ve kokusuyla servise hazır demektir.
      Unutmadan söyleyelim "Zorkun Tavası Zorkun Pidesi olmadan yenmez"
Afiyet olsun!
tirşik
(meşhur) TİRŞİK
zorkun tavası
Zorkun tavası
içli köfte yapımı
İçli köfte

Sac böreği
zorkun tava
 Zorkun tava tirşik çorbası  Tirsik su böreği  Su böreği tepsi böreği  Soğanlı börek
fellah köftesi  Fellah köftesi içli köfte  İçli köfte tavuklu pilav  Tavuklu pilav turşu  Turşu
kızartma  Kızartma salatası lahmacun  Lahmacun sac böreği  Sac böreği Aşure  Aşure
zorkun bilgi bankası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder